Abyste mohli dopadnout zločince, musíte myslet jako on…

 

Dr. Spencer Reid

Herec: Matthew Gray Gubler
Postavení v týmu: SSA (supervisory special agent), speciální agent FBI - Útvaru analýzy chování (BAU)

Reid je génius - maturoval na veřejné střední škole, když měl 12 let; potom se ve třinácti přesunul na Cal Tech (California Institute of Technology - malá výzkumná universita pro pouhých cca 2000 studentů v Pasadeně shromažďující největší mozky, spolupracující s NASA, jejíž absolventi jsou často nositeli Nobelovy ceny), přičemž jako „záložní školu“ měl Yale. Na Cal Tech-u získal tři doktoráty - z matematiky, chemie a inženýrství - a to v jednadvaceti letech. V závislosti na tom získal i tituly z psychologie a sociologie, a ve čtvrté sezóně usiluje o další titul, tentokrát z filosofie. Jeho IQ činí 169 (v USA je to IQ 187 - používá se tam jiné hodnocení), má eidetickou paměť (neboli fotografickou paměť - s vyhraněním na písmo) a přečte 20 000 slov za minutu.

Na střední škole byl terčem šikany, a to v poměrně rozsáhlé formě (byl například nalákán na školní hřiště pod záminkou setkání s dívkou, která se mu líbila; tady na něj čekal celý fotbalový tým, byl jeho členy vysvlečen do naha, připoután k brance a ponižován - toto se dozvídáme, když se Reid svěřuje Morganovi ve třetí sezóně).

Když byl malý, otec ho a jeho matku opustil, přičemž jako důvod uvedl, že už se dále nedokáže starat o Reidovu matku Dianu, která trpěla paranoidní schozofrenií. Právě matka přivedla Reida k četbě knih a to již v raném mládí. Reid se o matku do svých osmnácti let staral, potom ji musel nechat umístit do psychiatrické léčebny Bennington Sanitarium. Tam jeho matka zůstala natrvalo. Spencer jí denně posílal dopisy jako alespoň malou náhražku za to, že se ji bál navštívit. To se ve čtvrté sezóně změnilo - musel za ní dojet na návštěvu, protože se jí potřeboval kvůli případu zeptat na informace o svém otci.

Spencer má strach, že by se na něm matčina nemoc mohla geneticky projevit. Vyrostl v Las Vegas ve státě Nevada (stejně jako jeho představitel Matthew Gray Gubler), a je velice schopný ve všech karetních hrách. Je nejmladším členem BAU a v seriálu oslavil své třicáté narozeniny. Během svého působení u BAU střelil a zabil dva pachatele. V druhé sezóně byl unesen, zdrogován a mučen pachatelem s mnohonásobnou poruchou osobnosti. Protože byl dopován drogami velice dlouho, vypěstoval si na nich závislost, které měl problém se zbavit. Po intervencích svých kolegů ale nad závislostí vyhrál a v závěru třetí sezóny je už desátým měsícem čistý.
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one