Abyste mohli dopadnout zločince, musíte myslet jako on…

 

Thomas Gibson* 3. července 1962 (Charleston, Jižní Karolína)

celé jméno: Thomas Ellis Gibson ("Tom")
znamení: rak
výška: 1,88 m
povolání: herec
stav: ženatý (Christine Gibson)
děti: 3 (James Parker, Travis Carter, Agatha Marie)
koníčky: golf, břišní tance
zajímavosti: je levák, ale zbraň vždy drží v pravé; hraje na ukulele (sám se naučil píseň "Singing in the rain")Kariéra:

Divadlo
Thomas začal s hraním už jako malý kluk. Hrál a studoval s Footlight Players v Little Theater School v divadle Dock Street. Od devíti let zde vystoupil ve více než dvaceti představeních. O šest let později již chodil na Univerzitu v Charlestonu a asistoval na Alabamském Shakespearovském festivalu, kde mu dodali kolegové odvahu přihlásit se na prestižní New Yorkskou Julliard School. Podařilo se mu získat stipendium pro studium na divadelní katedře a s titulem bakalář umění zde absolvoval v roce 1985. Jeho profesionálním divadelním debutem byla role ve hře Davida Hareho Mapa světa na New Yorkském Shakespearovském festivalu. Byla to jen první z mnoha her, na kterých spolupracoval s producentem Joe Pappem v Public Theater a v Central Parku. Nepravidelně pak hrál na Broadwayi ještě dalších deset let, za které si vybudoval různorodé a impozantní portfolio rolí ve hrách Williama Shakespearea, Marlowa, Moliéra, Tennesee Williamse, Howarda Brentona, Romuluse Linneyho, Noela Cowarda, Alana Balla a mnoha dalších.

Televize a film
Koncem 80. let se Thomas začal objevovat v televizi, hlavně v epizodních rolích seriálů a telenovel (Another World, As The World Turns nebo Guiding Light). Na významu jeho jméno začalo získávat až následujícím desetiletí, kdy se začal objevovat i v Holywoodských filmech a celosvětově známých seriálech. První filmovou roli ztvárnil pro Rona Howarda v Navždy a daleko (1992), v televizi na sebe opět upozornil o rok později vedlejší rolí v seriálu Tales of the City, kterou si o pět let později zopakoval v pokračování More Tales of the City. V roce 1994 získal roli Dr. Daniela Nylanda v populárním seriálu Nemocnice Chicago Hope (1994 - 1998), díky které se mu dostalo celosvětové známosti (nominace na cenu SAG - Screen Actors Guild za vyjímečný výkon hereckého souboru v letech 1995, 96 a 97) a kde si také poprvé zahrál po boku Mandyho Patinkina. Další nominace na Zlatý glóbus nebo cenu Sattelite získal již v samostatné kategorii za roli Grega Montgomeryho v seriálu Dharma a Greg, který mnoho publicisstů považuje za průlom v jeho kariéře.
Ačkoliv věnoval většinu svého času práci na seriálech, v pauzách mezi natáčením si našel čas na další významné filmové i televizní role - zahrál si třeba ve filmu Martina Scorseseho Věk nevinnosti (1993) nebo v Barceloně (1994) Whita Stillmana. Hlavní role ztvárnil také ve filmech Tajnosti (1995), Night Visitors (1996). Objevil se také v posledním snímku Stanleyho Kubricka Eyes Wide Shut (1999) a ve filmu Stardom, který uzavíral v roce 2000 filmový festival v Cannes.
Počátek tisíciletí přinesl Thomasovi role ve filmech různých žánrů a kvalit. Můžeme ho vidět v komediích Opravdu děsná plážová party (2000) a Flinstoneovi 2 - Viva Rock Vegas (2000), v dobrodružné fantasy Opičí král (2001), v dramatech Dostih pro Virginii (2002) a Štětcem osudu (2003) a také v akčním horroru Nesmrtelné zlo (2003). V roce 2004 si pak zahrál v romantické komedii Druhá šance a o rok později v rodinném filmu Vzdálený domov. Žádný z filmů však nedosáhl vyššího hodnocení a tak v Thomasově kariéře přišel další zlom až v roce 2005, kdy byl obsazen do role Aarona Hotchnera v dramatickém seriálu z prostředí zločinu Myšlenky zločince, který se záhy stal jedním z nejsledovanějších seriálů v USA. V roce 2010 bude tento seriál pokračovat již 6. řadou.


Osobní život:

Thomas Gibson se narodil Beth a Macu Gibsonovým v Charlestonu v Jižní Karolíně 3. července 1962, ve stejný den, kdy se narodil také herec Tom Cruise, se kterým si Thomas o mnoho let později zahrál ve dvou filmech. Thomas má dvě sestry Anne a Elizabeth a bratra Charlese. Kromě herectví byl odmala také zdatným sportovcem, věnoval se baseballu, golfu, plavání, fotbalu i americkému fotbalu. Jeho oblíbená bartva je modrá.
V roce 1993 se oženil s Christinou, kterou potkal v Paříži. Mají spolu tři děti - syny Jamese Parkera (*23. července 1999), Travise Cartera (*1. července 2002) a dceru Agathu Marii (*28. dubna 2004). Společně žijí v San Antoniu v Texasu.
Do dneška je Thomas zaníceným golfistou, Golf Digest jej umístil jako druhého mezi celebritami - s handicapem 4.3. Hraje i s mnoha jinými celebritami, jako jsou Ray Romano, Bill Murray nebo George Lopez. Pravidelně se účastní golfového turnaje Bob Hope Celebrity Classic. O svém možném obsazení do seriálu "Myšlenky zločince" poprvé hovořil na golfovém turnaji Peeble Beach Pro-Am s manažerem CBS Lesem Moonvesem. Podle CBS měl být Aaron Hotchner původně blonďák.


Thomas na internetu

Oficiální stránky
http://www.thomasgibsononline.com/

IMDB
http://www.imdb.com/name/nm0004959/

Twitter
http://twitter.com/Gibsonthomas
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one