Abyste mohli dopadnout zločince, musíte myslet jako on…

 

Matthew o "Mosley Lane"

Zajímavý rozhovor s Matthewem o jeho režijním debutu v Myšlenkách zločince - 16. epizodě páté řady "Mosley Lane" - k přečtení na TV Guide.

(Překlad bude snad do konce týdne, nemám moc času, takže pokud by někdo chtěl podat pomocnou ruku, neodmítnu.)


Jak se jako režisér vyrovnat se skončením natáčení? Ostříhejte si vlasy.

Alespoň Matthew Gray Gubler to udělal.

"Když to skončilo, byl jsem tak rozrušený, jako 'Ale ne! Co mám dělat?'... Byl jsem tak znuděný. Tak jsem se rozzlobil a ostříhal si ty zatracené vlasy! Udělal jsem to, jako, loveckým nožem. Bylo to špatný," řekla hvězda MZ TVGuide.com. "Vypadal jsem jako komplic od Super Mario Bros. Je to pochybně ten nejošklivější účes na planetě."

Naneštěstí, nikdo nebude mít možnost vidět výsledek jeho hrubé kadeřnické práce, protože mu vlasy "upravili" pro potřeby natáčení. Ale fanoušci se mohou těšit na předvedení Matthewových jiných dovedností - a na splnění jeho celoživotního snu - ve středu: režisérský debut v seriálovém hitu. "Nesnáším přivlastňovat si nějaké zásluhy, ale z tohohle se vyklubalo něco, na co jsem velmi hrdý," říká. "Jestli existuje něco, v čem jsem dobrý, pak proboha doufám, že je to režírování, protože vím, že jsem strávil velkou část posledních 28 let připravováním se na to!"

Ačkoliv je spíše známý jako představitel Dr. Spencera Reida v tomto kriminálním seriálu, Gubler, kterému bylo 9. března 30 let, chtěl být filmařem a pyšní se titulem z režírování, který získal na New Yorkské universitě Tisch School of the Arts. Krátce po absolvování byl "náhodou odbočen" k herectví po malé roli ve filmu "Život pod vodou" (The Life Aquatic with Steve Zissou) Wese Andersona, u kterého byl v té době na stáži. Potom už přišly Myšlenky v roce 2005, následovány "tunou ostré kritiky" od přátel, že dal přednost herectví před filmařským řemeslem.

"Mám pocit, že se mi dostalo konečně toho posledního smíchu. Těch pět let mě velmi dobře vytrénovalo - být schopný komunikovat a porozumět si s herci, protože to jsem se vlastně ve škole nenaučil. Nebyl jsem nervózní při režírování (svých kolegů, herců), jsme teď jako rodina," říká Gubler. "Vždycky jsem se vlastně cítil bizarně - ne mimo své místo - ale zmatený z toho, že jsem v úspěšném seriálu, mám hodně práce jako herec a užívám si to, ale nikdy mi to nedávalo smysl, protože jsem vždycky cítil, že moje pravé povolání by měla být filmařina. Teď jsem si uvědomil, že to vše směřovalo právě k téhle chvíli."

Bývalý dětský kouzelník a kreslíř, Gubler - který režíroval videoklipy a natočil sérii onlineových satirických klípků a svém životě - říká, že vždycky miloval bavit lidi. Jeho kreativní snahy se už v seriálu objevily dříve - v některých epizodách kouzlil a jeho vlastní skica Nathana Harrise (Anton Yelchin) byla použita v epizodě 2. řady "Sex, Birth and Death" (potom, z popudu Mandyho Patinkina, roztrhal rekvizitářům "příšerně přesný, dokonalý výkres Antonovy tváře" směje se). Své režisérské ambice dal najevo, ale až na konci 4. řady se Gubler odhodlal konečně požádat výkoného producenta Eda Bernera, aby ho pustil za kameru. "Ed mi říká, 'Jsi připraven. Všechno, co ti stačilo udělat, bylo zeptat se," vypráví Gubler. "Velmi podporoval moje umění a všechny věci, které jsem udělal."

S názvem "Mosley Lane", Gublerova epizoda zastihne BAU na stopě únosce dětí - "novodobá temná pohádka ala Hansel a Gretel" jí říká. Jako fanoušek německého filmového expresionismu, ve kterém působila perspektiva náladového úhlu pohledu obětí, Gubler využil tu samou taktiku, když skrze malé děvče předává divákům dětský pohled na "tohle děsivě magické prostředí." Ke zobrazení Neznámých  však přistoupil příměji, klasifikoval je jako "naprosto nesympatické".

"Co mě zaujalo jako režiséra je fakt, že tihle lidé jsou špatní. Když se na ně podíváme, víme to okamžitě," říká. "Zlí lidé, kteří se chovají zle, a hodní lidé, kteří se chovají dobře, je to, o čem v jádře drama je. Nechává to hrůzostrašnost být hrůzostrašnou. V tom díle není ani kapka krve, ale vyděsí vás to. Něco se odehrává v krematoriu. Našel jsem třípatrovou viktoriánskou usedlost, která vypadá, jako by vypadla přímo z komixu Charlese Addamse... Ohromilo mě, jaké množství tvůrčí svobody televizní režiséři mají, když chtějí - věci, které jsem nevěděl, že máš dělat, ale můžeš, když chceš, a já jsem chtěl. Největší zábava bylo hrát si s detaily, vybírat stříkačku nebo kabelku, co měla ta žena."

Gubler byl také stejně zaujatý zajišťováním vedlejších rolí - Brooke Smith, Bud Cort, Beth Grant, Ann Cusack, Toby Huss a skupina, které říká "nejtalentovanější dnešní dětští herci."

V těchto dnech je ale na place naprosto nová skupina tváří. Tento seriál momentálně natáčí zadnovrátkový pilotní díl ke spin-offu, který povede Forest Whitaker, jenž má podle Gublera "úžasný prvek temného grunge" "Je to jako 'Myšlenky zločince: Dolní východní osada." říká.

Ale zpátky k mateřské lodi, Gubler, který v této řadě musel omezit svůj výskyt na plátně, poté, co si zničil koleno při tanci minulé jaro (až do října mohl maximálně chodit), cítí, že poslední díl řady by mohl být opět na pokračování a v nové řadě možná - doufejme - další štěk z režisérského křesla.

"Je to věc plánování... Ale bylo by to skvělé. Bylo to nejlepší," říká. "Kdybych měl tu možnost, režíroval bych klidně každý díl, zadarmo."
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one